Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

ABSYNT

Poradnik:Gimp(Kanal alfa)

Polecane posty

Kanał alfa ---z ang. alpha channel--- w grafice komputerowej jest kanałem, który definiuje przezroczyste obszary grafiki. Jest on zapisywany dodatkowo wewnątrz grafiki razem z trzema wartościami barw składowych RGB.

Wartość zerowa oznacza całkowitą przezroczystość, zaś maksymalna - pełne zabarwienie.

Obraz w formacie JPG w programie do obróbki grafiki (z obsługą kanałów), będzie on zawierał jedną warstwę - tło. Warstwa ta nie będzie miała kanału alfa. Kanał alfa warstwy można w takim programie dodać. Przy czym należy pamiętać że nie wszystkie formaty plików graficznych po zapisaniu są w stanie przechować informacje o kanale alfa. Przykładem popularnego formatu graficznego obsługującego przezroczystość alfa jest format PNG. Po dodaniu kanału alfa można usunąć warstwę tła lub stworzyć przejście tonalne z koloru do przezroczystości i zapisać tak utworzoną grafikę w odpowiednim formacie graficznym. Jeśli grafika jest prosta zobacz ten przykład.

Kanał alfa to także miejsce służące do przechowywania masek. Każda maska może być zapisana do oddzielnego kanału alfa i użyta powtórnie, bez ponownego jej tworzenia.

Kanał alfa ma postać 8 bitową czyli przechowuje informacje w odcieniach szarości (czarny kolor to całkowita nieprzezroczystość obszaru a biały całkowita przezroczystość, pośrednie odcienie definiują półprzezroczystości).

Uwaga:

Kanały alfa z maskami są zapisywane przez GIMPa tylko w formacie gimpowym czyli xcf.

Zstosowanie kanału alfa.

Źródło

http://gimpuj.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=75:kana-alfa&catid=10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...