Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Sign in to follow this  
lesniak

[MySQL] PODSTAWY

Recommended Posts

Instalacja nie sprawi najmniejszych problemów nawet "zielonym" - wystarczy otworzyć zwykłym edytorem tekstu plik php.ini (lub php3.ini - dla użytkowników starszych wersji PHP), następnie znaleźć linijkę:

;extension=php_mysql.dll

i usunąć średnik, który znajduje się na początku linii. W przypadku użytkowników systemów rodziny Unix rozszerzeniem biblioteki będzie ".so" a nie ".dll". W ten sposób będziemy mogli korzystać z dobrodziejstw MySQL'a na serwerze Apache. Aby połączenia z bazą danych działały należy zrestartować serwer lub go uruchomić jeśli nie był wcześniej uruchomiony.

Uwaga: w niektórych wersjach PHP biblioteka MySQL jest domyślnie wkompilowana, dlatego nie znajdziemy jej na liście w pliku php.ini

Połączenie z bazą danych:

Gdy nasza wersja PHP ma już odpowiednie biblioteki do współpracy z serwerem MySQL pierwszym krokiem, jaki będziemy chcieli wykonać jest połączenie z bazą danych. Aby połączyć się z bazą danych używamy funkcji mysql_connect z następująca składnią:

mysql_connect([adres_serwera [, nazwa_użytkownika [, hasło]]]);

Pierwszym argumentem, jaki przyjmuje funkcja łączenia z bazą danych jest adres serwera - może on być za równo w postaci adresu IP jak i nazwy hosta. Za nazwą hosta po dwukropku możemy podać jeszcze numer portu adresu serwera - nie jest to wymagane, jeśli nie podamy numeru portu nastąpi próba połączenia na standardowym porcie 3306. Kolejnymi argumentami są nazwa i hasło użytkownika bazy danych MySQL. Funkcja mysql_connect przyjmuje również inne argumenty ale jako amatorzy nie będziemy o nich na razie mówili.

Na rozgrzewkę połączmy się z serwerem MySQL serwer.com na standardowym porcie:

$sql_conn = mysql_connect('serwer.com', 'admin', 'passwd')

Wykonanie powyższego kodu połączy nas z serwerem na porcie 3306. Czasami zdarza się tak, że administrator serwera MySQL zmieni numer portu, połączenie na niestandardowym porcie wygląda w ten sposób:

$sql_conn = mysql_connect('serwer.com:27012', 'admin', 'passwd');

Funkcja mysql_connect zwróci identyfikator połączenia o ile zakończy się sukcesem. Jeśli połączenie nie powiedzie się funkcja zwróci wartość false

Jeśli zakończyłeś już operacje na swojej bazie należy się rozłączyć i zwolnić zasoby. Za rozłączanie się z bazą danych odpowiedzialna jest funkcja mysql_close() o następującej składni:

mysql_close([identyfikator_połączenia]);

Ostatni argument - identyfikator połączenia - nie jest wymagany, jeśli go nie podamy zostanie zamknięte ostatnio otwarte połączenie przez użytkownika na jakiego jesteśmy zalogowani do bazy danych. Aby zakończyć połączenie, które zaprezentowałem powyżej należy wykonać następujący kod:

mysql_close($sql_conn);

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...