Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Sn1CkY

Monitor a komfort w CS`a/Lol`a poradnik.

Polecane posty

Witam,

W tym "poradniku" chciałbym przedstawić jak monitor ma wpływ na komfort gry w CS`a

Większość z Was pomyśli, że najważniejszy jest komputer (jednostka centralna) otóż okazuje się, że nie! By uzyskać 100 fps nie potrzeba demona prędkości. Wystarczy dwu rdzeniowy procesor i dedykowana karta graficzna (w przypadku nowszych konstrukcji nawet zintegrowana grafika daje rade).

Ważniejszy w tym przypadku jest monitor!

Monitor? Ale jak to?

Więc zacznę od początku. Standardowe monitory lcd/led mają matryce, która uzyskują odświeżanie na poziomie 60 hz. Co przekłada się na fakt, że podczas 1 s monitor jest odświeżany tylko 60 razy. W takim przypadku nie jest istotne to, że mamy 100 klatek na sekunde wychodzących z komputera jak monitor i tak pozwoli na wyświetlenie tylko 60. Jak ktoś chce się zagłębić w temat to polecam google i "vsync"

No dobra ale co z tego, że odświeżanie jest niższe?

Niższe odświeżanie powoduję migotanie ekranu czy męczenie wzroku ale nie to jest w rozgrywce najważniejsze. Szybsze odświeżanie powoduję, że ciut (choć niektórzy twierdzą, że liniowo) szybciej się zmniejsza nam rozrzut. Jeżeli przy 60 fps (ukazujących się de facto na monitorze) rozrzut jest X to przy 100 fps (100 hz) rozrzut jest X - 40% (w założeniu, ta wartość może się wahać).

Potwierdza to stara Urban Legend jako, że w rozdzielczości 800x600 gra się najlepiej. Spowodowane jest to zależnością, że im niższa rozdzielczość tym wyższe odświeżanie. Podam przykład monitora CRT:

1280x1024 - 85 hz

1024x768 - 100 hz

800x600 - 120 hz

640x480 - 140 hz

W przypadku standardowych monitorów lcd/led nie jest tak kolorowo. Tu w większości monitorów można ustawić jedynie wartość 60 hz. Chociaż miałem kiedyś monitor/tv, który w rozdzielczości 800x600 pozwalał na ustawienie 75 hz. Szału nie było ale "jakaś" tam poprawa była na pewno. Niedowiarkom proponuje zagrać na starym CRT 150 hz.

Można też sprawdzić czy nasz monitor obsługuję szybsze odświeżanie. Ustawiamy najniższą rozdzielczość (pulpit prawy - właściwości - ustawienia - zaawansowane - karta monitor - odświeżanie). Jeżeli możemy zmienić na np 75 hz to takie ustawiamy (np 800x600 75 hz) następnie wchodzimy w cs`a i również ustawiamy rozdzielczość z pulpitu. Wnet sami się możecie przekonać ile to może dać.

No dobra ale to w końcu jaki monitor wybrać?

Są dwie wersje: budżetowa i "ekskluzywna"

Budżetowa to monitor CRT, np coś takiego (a902mt):

http://allegro.pl/monitor-iiyama-prolite-17-4-3-i4123951671.html

Jest to jeden z najcieńszych monitor CRT. Gdzieś widziałem jeszcze cieńszy ale nie potrafię znaleźć

Jeżeli "na bogato" to polecam coś takiego:

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/aoc-g2460pqu-monitor-24-odswiezanie-144-hz-specyfikacja-cena.html

Dzięki za poświęconą uwagę i czekam na Wasze komentarze :)

@ Linki poprawione, widocznie musiałem skopiować stare linki z mojego kompa , których kiedyś używałem :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...