Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

lesniak

[MySQL] PODSTAWY

Polecane posty

Instalacja nie sprawi najmniejszych problemów nawet "zielonym" - wystarczy otworzyć zwykłym edytorem tekstu plik php.ini (lub php3.ini - dla użytkowników starszych wersji PHP), następnie znaleźć linijkę:

;extension=php_mysql.dll

i usunąć średnik, który znajduje się na początku linii. W przypadku użytkowników systemów rodziny Unix rozszerzeniem biblioteki będzie ".so" a nie ".dll". W ten sposób będziemy mogli korzystać z dobrodziejstw MySQL'a na serwerze Apache. Aby połączenia z bazą danych działały należy zrestartować serwer lub go uruchomić jeśli nie był wcześniej uruchomiony.

Uwaga: w niektórych wersjach PHP biblioteka MySQL jest domyślnie wkompilowana, dlatego nie znajdziemy jej na liście w pliku php.ini

Połączenie z bazą danych:

Gdy nasza wersja PHP ma już odpowiednie biblioteki do współpracy z serwerem MySQL pierwszym krokiem, jaki będziemy chcieli wykonać jest połączenie z bazą danych. Aby połączyć się z bazą danych używamy funkcji mysql_connect z następująca składnią:

mysql_connect([adres_serwera [, nazwa_użytkownika [, hasło]]]);

Pierwszym argumentem, jaki przyjmuje funkcja łączenia z bazą danych jest adres serwera - może on być za równo w postaci adresu IP jak i nazwy hosta. Za nazwą hosta po dwukropku możemy podać jeszcze numer portu adresu serwera - nie jest to wymagane, jeśli nie podamy numeru portu nastąpi próba połączenia na standardowym porcie 3306. Kolejnymi argumentami są nazwa i hasło użytkownika bazy danych MySQL. Funkcja mysql_connect przyjmuje również inne argumenty ale jako amatorzy nie będziemy o nich na razie mówili.

Na rozgrzewkę połączmy się z serwerem MySQL serwer.com na standardowym porcie:

$sql_conn = mysql_connect('serwer.com', 'admin', 'passwd')

Wykonanie powyższego kodu połączy nas z serwerem na porcie 3306. Czasami zdarza się tak, że administrator serwera MySQL zmieni numer portu, połączenie na niestandardowym porcie wygląda w ten sposób:

$sql_conn = mysql_connect('serwer.com:27012', 'admin', 'passwd');

Funkcja mysql_connect zwróci identyfikator połączenia o ile zakończy się sukcesem. Jeśli połączenie nie powiedzie się funkcja zwróci wartość false

Jeśli zakończyłeś już operacje na swojej bazie należy się rozłączyć i zwolnić zasoby. Za rozłączanie się z bazą danych odpowiedzialna jest funkcja mysql_close() o następującej składni:

mysql_close([identyfikator_połączenia]);

Ostatni argument - identyfikator połączenia - nie jest wymagany, jeśli go nie podamy zostanie zamknięte ostatnio otwarte połączenie przez użytkownika na jakiego jesteśmy zalogowani do bazy danych. Aby zakończyć połączenie, które zaprezentowałem powyżej należy wykonać następujący kod:

mysql_close($sql_conn);

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...